Eskadrille 531 NIKE

Jagthorn. Nordsjælland var et yndet jagtområde for de danske konger

LOPAR 1959

LOPAR 1959

FCA

Hercules

LOPAR

LOPAR og MTR

LCA

TTR og TRR

ASP 1980 Mc Gregor Range

Så er det lukketid 1. juli 1981

1. batteri/Flyverdetachement 531/Eskadrille 531/Flyvestation Gunderød

        

         Karlebo kommune i Nordsjælland blev hjemsted for 1. batteri. Radarmateriellet blev opstillet på pkt. 58 Smidsbjerg mellem Karlebo og Gunderød, medens afskydningsområdet kom til at ligge i området mellem Selested Bakke og Avderød. Personellet blev indkvarteret på Sjælsmark Kaserne som planlagt. Som det jo så ofte går, var der ikke harmoni imellem det planlagte og det færdige byggeri ude i de operative områder. Det infrastrukturfinansierede byggeri såsom beredskabsbygninger, værksteder m.m. kunne først afleveres og tages i brug i løbet af 1960.

         Eskadrillen blev nedlagt 01 JUL 1981.

 

Nøglebemanding ved oprettelsen 02 FEB 1959

 

Chef                                   Kaptajnløjtnant                Bertel P. J. Faaberg

Næstkommanderende    Premierløjtnant                Niels E. A. Jensen (Ahlegaard)

Delingsfører IFC              Premierløjtnant                Carl U. Heilmann

Teknisk leder                    Fenrik                                Bent W. Andersen

Delingsfører LCA            Premierløjtnant                Ulf Andersen

Teknisk leder                    Fenrik                                Hans B. Andersen

 

 

Chefer

 

Kaptajnløjtnant               Bertel P. J. Faaberg            02 FEB 1959 - 31 OKT 1960

Kaptajn                             Bertel P. J. Faaberg           01 NOV 1960 - 03 JUN 1962

Major                                Bertel P. J. Faaberg           04 JUN 1962 - 01 JUL  1962

Major                                Niels R. Lundbye              02 JUL 1962 - 31 MAJ 1967

Major                                Bent E. Bæhr                     01 JUN 1967 - 14 JUL 1970

Major                                Ole D. Strøm                    15 JUL 1970 - 31 MAR 1972

Major                                Ole Buch                           01 APR 1972 - 17 JUL 1975

Major                                Harry R. Christensen       18 JUL1975 - 30 NOV 1977

Major                                Knud Dinesen                  01 DEC1977 - 30 JUN 1980

Major                                Herluf D. Hougesen         01 JUL1980 - 30 JUN 1981

 

 

Skriv en ny kommentar: (Klik her)

123hjemmeside.dk
Tegn tilbage: 160
OK Sender...

Thor | Svar 04.06.2017 20.51

Tak

Thor | Svar 03.06.2017 15.45

He he.. hvis det er muligt vil jeg gerne have en rundvisning deroppe? Min familie ejer halvdelen af basen. Den del med hangarerne...

Kaj Povlsen 03.06.2017 16.20

Du kan kontakte Forsvarsministeriet 72810000 vedr. dit spørgsmål. Med venlig hilsen.

Thor Stenberg | Svar 03.06.2017 13.17

Nogen herinde der kan fortælle mig om basen i Gunderød?

Kaj Povlsen 03.06.2017 14.20

Hvad vil du vide udover denne side om Esk 531? Venlig hilsen Kaj Povlsen.

Erik Kaaber | Svar 12.04.2017 09.52

726-157 var i maskincentralen(major GK ?) maj 66-febr. 67, vedligeholdt og kørte jævnligt med den store dieselgenerator samt vedligeholdt 400 Hz. omformerne.

Sebastian Lindhoff mortensen | Svar 16.02.2017 15.20

Gunderød fra 1961 til 1968, Fort bliss i 1965 og 1966 :)

Kaj Povlsen 18.02.2017 09.32

Har scrapbog fra den nævnte tid. Du er velkommen til LUFTVET arkiv, men ring venligst først 50403923

Sebastian Lindhoff Mortensen 17.02.2017 22.06

Kan jeg lokke dig til at sende dem over mail, hvis du har?

Kaj Povlsen 17.02.2017 08.26

OK, jeg vil se hvad jeg kan finde. Mvh

Se alle kommentarer

| Svar

Nyeste kommentarer

10.12 | 08:33

Hej John Fotos modtages gerne. Se også www.klghis.com Vh Kaj

...
09.12 | 18:41

Jeg var som ny ud nævnt PL i eskadrillen 1982 - 1986. Jeg var NK.

...
21.11 | 14:35

Som yngste SG på LVG Regnskabskontor/Avedøre blev jeg primo 1966 sendt til 533 til regnskab, løn til daglønnede m.v. Røg videre til 542 Dragør et års senere.

...
21.11 | 14:09

Jeg blev som intendantursergent udlånt til Søværnet, da personel på 532 og 542 blev bespist på Dragør Fort i966-68, en dejlig tid med K.L. Mogensen som chef.

...
Du kan lide denne side