NIKE Raketafdelingen/10. Luftværnsafdeling/LVG

NIKE Raketafdelingen/10. Luftværnsafdeling/Luftværnsgruppen

 

         Ved hjemkomsten i 1959 fik afdelingsstaben og værkstederne domicil i Avedørelejren.

         Da NIKE systemet 02 JUL 1962 blev overflyttet til Flyvevåbnet og Luftværnsgruppen blev oprettet, forblev stab og værksteder i Avedørelejren indtil videre, idet der senere skulle bygges faciliteter til de nævnte enheder. Det nye domicil, der fik betegnelsen Flyvestation Skalstrup, stod færdigt i 1971, og på det tidspunkt blev staben og værkstederne flyttet dertil.

         Luftværnsgruppen blev nedlagt 30 APR 2001.

 

Nøglepersonel ved oprettelsen 02 FEB 1959

  

Afdelingschef                    Oberstløjtnant                   Hans G. Hansen

Adjudant                           Premierløjtnant                 Carl C. Brandt-Petersen

Næstkommanderende        Kaptajn                              Thorkild S. Engsig-Karup

Operationsofficer              Kaptajn                              Børge I. Jensen (Thetmark)

T-officer                           Kaptajn                              Henning S. Møller

 

Chefer

 

Oberstløjtnant   Hans G. Hansen              NIKE-RAKETAFD 02 FEB   1959 - 14 JUN  1959

Oberstløjtnant   Hans G. Hansen              10 LVA             15 JUN   1959 - 30 APR  1962

Oberstløjtnant   Ib J. D. Schrøder            10 LVA              01 MAJ   1962 - 01 JUL   1962

Oberstløjtnant   Ib J. D. Schrøder             LVG                 02 JU     1962 - 31 MAR  1963

Oberst               Ib J. D. Schrøder             LVG                 01 APR   1963 - 31 JAN   1965

Oberst              Kay W. Hansen                LVG                  01 FEB   1965 - 04 AUG  1969

Oberst              Carsten Bonde                 LVG fg. chef     05 AUG  1969 - 30 NOV  1969

Oberst              Ib J. D. Schrøder              LVG                 01 DEC   1969 - 31 JAN   1974

 

Stabschefer

 

Oberst                                    Kay W. Hansen                    01 MAJ   1963 - 31 JAN    1965

Oberstløjtnant                        Carsten Bonde                    01 FEB    1965 - 19 DEC   1967

Oberst                                    Carsten Bonde                    20 DEC    1967 - 31 AUG   1971

 

CHEFER FOR OPERATIONSSEKTIONEN / -AFDELINGEN

 

Kaptajn                                Børge I. Thetmark                02 FEB   1959 - 01 JUL    1962

Major                                   Børge I. Thetmark                 02 JUL   1962 - 30 APR   1963

Oberstløjtnant                      Bertel P.J. Faaberg              01 MAJ   1963 - 07 JAN   1965

Oberstløjtnant                      Peter Ø. Nielsen                   08 JAN   1965 - 14 JAN    1969

Oberstløjtnant                      Børge I. Thetmark                15 JAN   1969 - 31 AUG   1971

Major                                   Frantz Aa. Fischer                 01 NOV  1971 - 31 OKT    1972

  

 

T-OFFICER / CHEFER FOR MATERIELAFDELINGEN

 

Kaptajn                                   Henning Steen Møller       02 FEB   1959 - 01 JUL    1962

Major                                      Henning Steen Møller       02 JUL  1962 - 30 APR   1963

Oberstløjtnant                        Henning Steen Møller        01 MAJ  1963 - 30 APR   1968

Major                                     Kyril Guldbech Sørensen    01 MAJ  1968 - 31 MAR   1970

Oberstløjtnant                       Kyril Guldbech Sørensen    01 APR   1970 - 30 APR   1978

 

CHEFER FOR ADMINISTRATIONS- / STATIONSAFDELINGEN

 

Major                                      Henning Rotwitt-Nielsen    02 JUL   1962 - 31 DEC   1962

Major                                      BertelJ.P.Faaberg             01 JAN   1963 - 30 APR   1963

Oberstløjtnant                        Torben Bonde                   01 JUN   1963 - 31 JAN    1965

Major                                      Peter Ø. Nielsen               01 FEB   1965 - 31 JUL    1965

Major                                      Arne V. Rasmussen           01 AUG  1965 - 28 FEB    1967

Oberstløjtnant                        Arne V. Rasmussen           01 MAR  1967 - 14 NOV   1968

Oberstløjtnant                        Steen Brynel                    15 NOV  1968 - 30 NOV   1972

 

Paradislejren
Hovedindgangen
Officersmessen
Underofficers messen
Kompagnibygning
Raketværksted 1959-1960 Avedøre
Søren Allesen Vejrnø-Jørgen H. Jørgensen 1959-1960, Raketværksted Avedøre
Raketværksted 1959-60 Avedøre
Raketværksted 1959-60 Avedøre
Sten de Motte - S.P. Gerlen , 1959-60 Raketværksted Avedøre

Skriv en ny kommentar: (Klik her)

123hjemmeside.dk
Tegn tilbage: 160
OK Sender...
Se alle kommentarer

| Svar

Nyeste kommentarer

10.12 | 08:33

Hej John Fotos modtages gerne. Se også www.klghis.com Vh Kaj

...
09.12 | 18:41

Jeg var som ny ud nævnt PL i eskadrillen 1982 - 1986. Jeg var NK.

...
21.11 | 14:35

Som yngste SG på LVG Regnskabskontor/Avedøre blev jeg primo 1966 sendt til 533 til regnskab, løn til daglønnede m.v. Røg videre til 542 Dragør et års senere.

...
21.11 | 14:09

Jeg blev som intendantursergent udlånt til Søværnet, da personel på 532 og 542 blev bespist på Dragør Fort i966-68, en dejlig tid med K.L. Mogensen som chef.

...
Du kan lide denne side