Eskadrille 532 NIKE

2. batteri/Flyverdetachement 532/Eskadrille 532/
Flyvestation Kongelunden
.

                      

            2. batteri blev stationeret på Kongelundsfortet, der blev anlagt 1914-16 og havde ført en skiftende tilværelse i både hær og søværn. Fortet blev ikke besat af tyske styrker i 1940, men værnemagten flyttede 4 kanoner til Sjællands Odde. Efter besættelsen blev fortets armering udskiftet, men fortet strøg allerede kommando den 4. juni 1957. Det blev så genåbnet for raketbatteriet i 1959.

         De to første somre blev personellet indkvarteret i telte første år øst for fortet og andet år på Aflandshage skydebane ved Birkelund. I vinterperioderne flyttede man til Dragørfortet. I sommeren 1961 stod kasernen færdig og klar til indvielse. Denne enhed var den mest heldige, hvad opholdsfaciliteter angik, idet radarområdet blev placeret oven på de allerede eksisterende kasematter.

         Afskydningsområdet blev placeret nord for Kongelunden på det inddæmmede område.

         Eskadrillen blev nedlagt 01 JUL 1981


Nøglebemanding ved oprettelsen 02 FEB 1959

 

Chef                                Kaptajnløjtnant                 Peter Ø. Nielsen

Næstkommanderende  Premierløjtnant                Arne T. Bruhn

Delingsfører IFC            Løjtnant (R)                      Torben F. Strandvig

Teknisk leder                 Overfenrik                        Hans J. Backhausen

Delingsfører LCA           Premierløjtnant               Ole Stangegaard

Teknisk leder                  Overfenrik                        Ib E. A. Nilsson

 

Chefer

 

Kaptajnløjtnant        Peter Ø. Nielsen          02 FEB 1959 - 03 JUN 1962

Kaptajn                     Peter Ø. Nielsen           04 JUN 1962 - 31 JUL 1962

Major                        Peter Ø. Nielsen           01 AUG 1962 - 31 JAN 1965

Major                        Henrik A. Etzerodt      01 FEB 1965 - 14 APR 1969

Major                        Ib Christiansen            15 APR 1969 - 30 SEP 1970

Oberstløjtnant          Niels R. Lundbye        01 OKT 1970 - 30 APR 1976

Oberstløjtnant          Poul E. Juhl                  01 MAJ 1976 - 30 SEP 1979

Oberstløjtnant         Arne Th. Bruhn            01 OKT 1979 - 30 JUN 1981

 

Skriv en ny kommentar: (Klik her)

123hjemmeside.dk
Tegn tilbage: 160
OK Sender...

Johnny Svendsen | Svar 31.10.2016 22.48

Blev hjemsendt 30.10.69. Var i Sec. C

Kaj Povlsen 01.11.2016 00.15

Hej Johnny Evt fortælling om tiden og fotos er velkommen. Mvh Kaj

Claus Willemoës | Svar 18.10.2016 16.17

Jeg kan ikke finde LCA, er den helt fjernet fra jordens overflade?

Kaj Povlsen 09.11.2016 11.59

Hej Claus LCA 532 eksisterer, men er lukket for offentligt adgang,
Mvh

Se alle kommentarer

| Svar

Nyeste kommentarer

18.10 | 11:42

1963-66
FOK, oprettede sammen med Flemming Thomsen konstabelforeningen.
Startede i radarområdet, derefter afskydningsområdet, Assembly.

...
07.09 | 09:38

Hej Rene. Du er velkommen i LUFTVET, hvor der er mulighed for at møde tidligere fra eskadrillen. Mvh

...
06.09 | 14:37

En dejlig tid var der 1976/77 feb.det kunne være sjovt at mødes med jer igen gode 9 mdr. Hilsen grøn ært

...
31.07 | 13:14

Hej Niels Jeg var på signalkontoret 1961-1963 og rejste derfra til HAWK uddannelse i USA og derefter til Esk 543 og videre derfra.
Mvh

...
Du kan lide denne side