Eskadrille 533 NIKE

3. batteri/Flyverdetachement 533/Eskadrille 533/Flyvestation Sigerslev .

         3. batteri fik hjemsted på Stevns. Ekspropriation og opmåling for raketbatteri Sigerslev blev indledt i 1956. Det første spadestik for anlæggelsen af Ildledeområdet først (IFC) senere (FCA) ved Flagbanke syd for Mandehoved (navnet kommer af at klinten indtil år 1868 havde form som et mandshoved) og Afskydningsområde (LCA) syd for gården Louiseborg længere inde mod Store Heddinge blev taget den 1. oktober 1958.

I foråret 1959 påbegyndtes opførelsen af kasernen med indkvartering, kostforplejning og garage nord for IFC. De 2 operative områder (7,6 ha) var på det nærmeste færdiggjort, da materiellet ankom. Her var det også teltlivet, der i starten var det fremherskende, indtil kaserneområdet blev indviet i februar 1961. Senere fulgte udbygningen med et garageområde. Det var så her i radarområdet, at personellet ved hjælp af transportkasserne fra raketterne og andet materiel havde bygget opholdsfaciliteter og kontorer til delingsfører og teknisk leder, et ”selv-byggeri” der holdt i mange år.

Eskadrillen blev nedlagt 28 FEB 1983

 

Nøglebemanding ved oprettelsen 02 FEB 1959

 

Chef                                   Kaptajnløjtnant                Torben Bonde

Næstkommanderende    Premierløjtnant                Niels R. Lundbye

Delingsfører IFC              Premierløjtnant                Bent Rasmussen

Teknisk leder                    Overfenrik                       Holger S. Olsen

Delingsfører LCA            Premierløjtnant                Jens E. Foged

Teknisk leder                   Fenrik                                Henning B. Larsen

 

Chefer

 

Kaptajnløjtnant             Torben Bonde                      02 FEB   1959 - 31 OKT 1960

Kaptajn                          Torben Bonde                      01 NOV  1960 - 03 JUN 1962

Major                             Torben Bonde                      04 JUN   1962 - 30 APR 1963

Oberstløjtnant               Torben Bonde                      01 MAJ   1963 - 31 MAJ 1963

Major                              Bent Rasmussen                 01 JUN   1963 - 31 OKT 1967

Major                              Poul A .Hegaard Hansen   01 NOV  1967 - 28 FEB  1969

Major                              Tom Christiansen              01 MAR  1969 - 31 JAN 1973

Oberstløjtnant                Flemming C. E. Peitersen 01 FEB   1973 - 31 OKT 1975

Oberstløjtnant                Vagn Heide                       01 NOV  1975 - 31 DEC 1978

Oberstløjtnant                Peder M. Helstrup            01 JAN   1979 - 28 FEB  1983

Skriv en ny kommentar: (Klik her)

123hjemmeside.dk
Tegn tilbage: 160
OK Sender...

Rene Petersen | Svar 06.09.2017 14.37

En dejlig tid var der 1976/77 feb.det kunne være sjovt at mødes med jer igen gode 9 mdr. Hilsen grøn ært

Kaj Povlsen 07.09.2017 09.38

Hej Rene. Du er velkommen i LUFTVET, hvor der er mulighed for at møde tidligere fra eskadrillen. Mvh

Poul micahael Sleepy | Svar 19.05.2017 15.31

Hej gode minder var der i 1971-1972 som kontorordonans

Henning Jensen | Svar 23.11.2016 22.28

Uha det vækker gode minder... var værnepligtig der fra august 1981 til april 1982
Det var virkeligt fedt, vi var kun 40 rekrutter

Se alle kommentarer

| Svar

Nyeste kommentarer

18.10 | 11:42

1963-66
FOK, oprettede sammen med Flemming Thomsen konstabelforeningen.
Startede i radarområdet, derefter afskydningsområdet, Assembly.

...
07.09 | 09:38

Hej Rene. Du er velkommen i LUFTVET, hvor der er mulighed for at møde tidligere fra eskadrillen. Mvh

...
06.09 | 14:37

En dejlig tid var der 1976/77 feb.det kunne være sjovt at mødes med jer igen gode 9 mdr. Hilsen grøn ært

...
31.07 | 13:14

Hej Niels Jeg var på signalkontoret 1961-1963 og rejste derfra til HAWK uddannelse i USA og derefter til Esk 543 og videre derfra.
Mvh

...
Du kan lide denne side