HAWK VEST

HAWK afdeling VEST.

Den 1, oktober 1984 blev HAWK afdeling Vest (HAFD-V) oprettet med midlertidig placering på Flyvestation Skalstrup (FSNSKL). I første omgang ikke med selvstændig chef, men Chefen for ESK 531 Major (MJ) Niels H. Jochumsen varetog stillingen ved siden af havende tjeneste, indtil den første selvstændige chef blev udnævnt 17. februar 1986 MJ O.L. Andersen. HAWK Vest havde samarbejde med Jyske/Danske division omkring luftforsvar af divisionen under fremrykning. Dette samarbejde var indledt allerede tidligt før den kolde krigs ophør umiddelbart efter oprettelsen af afdelingen

 

Den 15. august 1985 blev AFD flyttet til Odense Kaserne. Den 15. november 1985 blev AFD flyttet til Flyvestation Karup (FSNKAR). Endnu engang blev AFD flyttet tilbage til Odense Kaserne 1. maj 1986. Den 1. september 1987 blev AFD flyttet til det faste tjenestested på FSNKAR, men til en midlertidig kontorbygning. Den 1. februar 1988 flyttede AFD ind i sit endelige hovedkvarter på FSNKAR.

 

 

Den 1. september 1988 flyttede HAWK Værksted Vest fra FSNSKL til de nye værkstedstedsbygninger på FSNSKL.

Åbent hus

Den 1, november 2003 indgik HAWK Vest i reaktionsstyrken og havde derfor som de første modtaget det nye DEHAWK materiel og modtog en stort antal af containere indrettet til mange formål både operative, men også til drift af en lejr hvor flere hundrede personer skulle bespises, indkvarteres, vaskes mv.

CHEFER FOR HAWK AFDELING VEST/KONTROL- OG LUFTFORSVARSCENTER VEST.

Oberstløjtnant O.L. Andersen             17 FEB 1986 - 31 JUL 1988

Oberstløjtnant P.E.W. Jensen               01 AUG 1988 - 27 MAJ 1990

Major                J.F. Jørgensen               28 MAJ  1990 - 31 JUL 1990

Oberstløjtnant J.F. Jørgensen               01 AUG 1990 - 31 DEC 1992

Oberstløjtnant E.H.  Poulsen               01 JAN 1993 -  14 DEC 1994

Major                 S. Mikkelsen               15 DEC 1994 - 30 MAJ 1995

Oberstløjtnant P.J. Larsen                    01 JUN  1995 - 28 FEB 1998

Oberstløjtnant M. Schrøder                 01 MAR 1998 - 30 APR 1998

Oberstløjtnant H.C.E. Nielsen             01 MAJ 1998 - 30 SEP 2000

Major                J.K. Toft                        01 OKT 2000 - 30 NOV 2000

Oberstløjtnant F. Lentfer                      01 DEC 2000 - 30 JUN 2002

Oberstløjtnant H. Larsen                      01 JUL 2002 - 30 JUN 2004

Oberstløjtnant F.B. Johansen               01 JUL 2004 - 30 JUN 2005

Oberstløjtnant O. Würtz                       01 JUL 2005 -31 DEC 2005

Skriv en ny kommentar: (Klik her)

123hjemmeside.dk
Tegn tilbage: 160
OK Sender...
Se alle kommentarer

| Svar

Nyeste kommentarer

22.07 | 00:18

Hej jeg var med til at oprette ESK 534 Hawk fra dag 1 ved flyvestation Sigerslev . Jeg flyttede også med til flyvestation Karup . Vh palle s Nielsen .

...
16.07 | 08:30

Hej Arne. Tak for din mail. Altid velkommen på arkivet. Husk også vores anden hjemmeside klghis.com. Venlig hilsen

...
15.07 | 19:55

Hej
Navn Arne Ditlevsen. Jeg var konstabel i 534 fra 1. november 1963 til 31. Juli 1966. Jeg var i IFC og var ttr og mtr operatør.
En god tid.

...
14.07 | 09:08

Hej Torben. Det er iorden og jeg regner med, at du markerer billederne med "LUFTVET". Venlig hilsen

...
Du kan lide denne side